یخچال سوپرمارکت

یخچال ها علاوه بر مصارف خانگی کاربردهای متنوع دیگری دارند. با استفاده از این تجهیزات می توان مقادیر زیادی از مواد غذایی را نگهداری کرد. این یخچال ها بر اساس ظرفیت و گنجایش برای آشپزخانه های صنعتی، فروشگاه های زنجیره ای، سوپرمارکت ها، قصابی ها و ... مناسب هستند. ما در اینجا قصد داریم تا شما را با یکی از یخچال های صنعتی با نام یخچال سوپرمارکتی آشنا کنیم.

یخچال سوپرمارکت

برای راه اندازی کسب و کارهایی همچون سوپرمارکت لازم است از یخچال های صنعتی استفاده شود. در واقع هر مغازه یا فروشگاهی که با مواد خوراکی در ارتباط باشد، به این نوع یخچال ها نیاز دارد. این محصولات در طیف وسیعی از برندها، قیمت ها، رنگ ها و ابعاد در بازار موجود هستند. نکته ای که لازم است در هنگام انتخاب و خرید به آن توجه شود اینست که با توجه به نوع کسب و کار یخچال مناسب تهیه شود. یخچال های سوپرمارکت که در پاره ای مواقع یخچال های سوپری نیز نامیده می شوند، یکی از انواع یخچال های صنعتی است که در سوپرمارکت ها استفاده می شود.

ویژگی های یخچال سوپری

برخی از ویژگی های این یخچال ها عبارتند از:

• این یخچال ها درب های شیشه ای سکوریت داشته و نشکن هستند. به این یخچال ها ویترینی نیز گفته می شود؛ چون محصولات و مواد داخل آن ها بدون باز کردن درب قابل مشاهده است.

• طبقه های داخلی یخچال شیشه ای است و به راحتی می توان آن ها را جابجا کرد. طبقات همچنین قابلیت شستشو نیز دارند.

یخچال سوپری برای حفظ و نگهداری مواد غذایی همچون پنیر، خامه، ماست، آب میوه و ... موجود در سوپرمارکت ها کاربرد داشته و در رنگ های مختلف تولید می شود.

یخچال صنعتی

نکته ای که باید به آن توجه شود اینست که میزان مصرف انرژی یخچال سوپرمارکت و انواع یخچال های صنعتی در مقایسه با محصولات خانگی بیشتر است. در این دستگاه ها فن های خنک کننده، اپراتور، ضد برفک و کمپرسورها از کارآیی بالایی برخوردارند. این یخچال ها برای آشپزخانه های صنعتی بسیار بصرفه بوده و کیفیت مواد غذایی در آن ها حفظ می شود. یخچال های بزرگ و صنعتی هوای گرم را به بیرون از محیط یخچال رانده و دمای درون یخچال را پایین نگه می دارند.

انواع یخچال صنعتی

امروزه یخچال های خانگی و صنعتی مطابق با استانداردهای روز دنیا در کشور ساخته می شوند. آنچه که حائز اهمیت است اینست که اندازه این یخچال با محصولات خانگی تفاوت داشته و با مورد استفاده آن متناسب است. یخچال های صنعتی یا غیرخانگی از اینقرارند:

 یخچال کابینتی

 یخچال رستورانی

 یخچال سوپرمارکتی

 یخچال شیشه خم

 یخچال ایستاده

کاربرد یخچال صنعتی چیست؟

این نوع از یخچال ها، در سایزها و ارتفاع های متفاوتی وجود دارند. همچنین بنا به سلیقه و نیاز مشتری می توانند تک درب، دو درب یا سه درب باشند. یخچال ایستاده سوپری یکی از یخچال های صنعتی است که دارای درب شیشه ای در شیرینی فروشی ها، قنادی ها و کیک فروشی ها کاربرد دارند.

یخچال های ایستاده همچنین بر اساس جنس درب به دو دسته تقسیم بندی می شوند. جنس درب می تواند شیشه ای بوده یا از جنس فولاد ضدزنگ باشد. مقاومت درب های فولادی در برابر ضربه بالا بوده واز عمر بیشتری برخوردار هستند. این یخچال ها با استقبال زیادی روبرو شده اند. مواد غذایی نگهداری شده در یخچال های با درب شیشه ای بخوبی قابل مشاهده هستند. از این یخچال ها در مکان هایی استفاده می شود که باید مواد غذایی از داخل دیده شوند.

قطعات و اجزاء یخچال صنعتی

یخچال های صنعتی از اجزاء و قطعات مختلفی تشکیل شده است. این اجزاء عبارتند از:

 کمپرسور

 کندانسور

 اپراتور

 ترموستات

کمپرسور

کمپرسوراز دو بخش تشکیل و داخل پوسته ای قرار گرفته است. این قطعه در طی سال ها دستخوش تغییرات زیادی شده است.

کندانسور

کندانسور یا چگالنده سیال عامل را خنک کرده و بخار را به مایع تبدیل می کند. گاز فریون بعد از اینکه به وسیله کمپرسور فشرده می شود، به مایع تبدیل می شود. این قطعه بر دیواره پشت یخچال نصب می شود. این قطعه همانند رادیاتور اتومبیل عمل کرده و از یک فن برای افزایش عملکرد میعان استفاده می کند.

اپراتور

گاز فریون در کانال های اپراتور توسط کمپرسور فشرده می شود. گردش گاز در کانال های اپراتورآن را خنک می کند.

ترموستات

این قطعه جریان برق به کمپرسور را قطع و وصل کرده و دمای یخچال را متعادل نگاه می دارد. وقتی دمای یخچال افزایش می یابد، جریان برق به کمپرسور وصل شده و کار خود را شروع می کند. بدین ترتیب داخل یخچال خنک می شود. هنگامی که دما کاهش یافته و داخل یخچال خنک می شود، جریان برق از کمپرسور قطع می شود.

یخچال ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

در حال حاضر تنوع یخچال ها در بازار بسیار زیاد است و انواع زیادی از آن ها در مغازه ها، فروشگاه ها، کافی شاپ ها، هایپرمارکت ها و ... به چشم می خورد. به طور کلی یخچال ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

یخچال های عمودی یا ایستاده

یخچال های صندوقی یا کابینتی

یخچال ایستاده روباز

این یخچال های ایستاده طراحی جذابی و ابعاد مختلفی داشته و از پرکاربردترین یخچال ها هستند. در هایپرمارکت ها و فروشگاه ها از این یخچال برای درمعرض نمایش قرار دادن انواع مواد غذایی استفاده می شود. لامپ های ال ای دی در این یخچال ها تعبیه شده است که سبب جلب توجه افراد می شود.

ویژگی های یخچال های ایستاده روباز

یخچال های فروشگاهی یا ایستاده روبازویژگی های زیادی دارد. به عبارتی از فناوری هایی زیادی در ساخت و تولید این یخچال استفاده شده است که چند مورد از آن ها عبارتند از:

 درب این محصولات برای عایق حرارتی شیشه ای و دوجداره است.

 مجهز به سیستم بدون برفک است.

 دارای سیستم کنترل هوشمند دماست.

 رنگ نورهای ال ای دی قابل تغییر است.

یخچال کابینتی

این محصولات مجهز به قفسه و کشو بوده و توانسته است مشکل کمبود فضا را برطرف کند. مشاغلی که هم به یخچال نیاز دارند و هم به کابینت از این یخچال استفاده می کنند. درب این یخچال ها از شیشه یا استیل است. از این یخچال های در رستوران ها یا کافی شاپ ها استفاده می شود.

در این متن به یخچال سوپرمارکتی که نمونه ای از یخچال های صنعتی است اشاره کرده و به بیان ویژگی های آن پرداختیم و در ادامه هم در مورد انواع مختلف یخچال های صنعتی صحبت اشاره کردیم تا شما بتوانید با دید بازتر و با آگاهی از ویژگی های هر یک بتوانید یخچال سوپرمارکت خود را خریداری کنید.