یخچال نوشیدنی و مزایای آن

در گذشته های نه چندان دور، از یخچال های طبیعی و بسیار ساده استفاده می کردند که به آن ها یخدان و آب انبار می گفتند که وظیفه آن ها نگهداری مواد غذایی برای مدت طولانی تری و ذخیره آب برای مصرف روزانه بود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، آب انبارها و یخدان ها جای خود را به یخچال و فریزرهای الکترونیکی و مدرن، دادند. یخچال ها بر اساس کاربرد آن ها به انواع مختلفی تقسبم بندی می کنند که می توان به یخچال های خانگی، صنعتی، آزمایشگاهی و پزشکی اشاره کرد. ما در این مقاله قصد داریم یخچال نوشیدنی را شرح دهیم و اطلاعات شما را در این خصوص افزایش دهیم. پس با ما همراه باشید.

انواع یخچال ها

یخچال و فریزرها، از جمله وسایلی هستند که کاربرد فراوانی در صنعت نگهداری مواد غذایی و جلوگیری از فساد آن ها دارد. در واقع، دستگاهی الکترونیکی است که از یک سیستم سردکننده به همراه یک عایق حرارتی تشکیل شده است و با استفاده از هوای محیط بیرون یخچال و مکش آن ها به داخل لوله ها و کانال های خنک کننده، داخل محفظه یخچال را خنک و سرد می کند

از یخچال برای نگه داری مواد غذایی مانند گوشت، آب، آبمیوه، لبنیات، سبزیجات، داروها و سایر مواد خوراکی و فاسدشدنی، استفاده می شود. به طور کلی، یخچال و فریزرها را بر اساس کارایی و کاربرد آن ها به انواع مختلفی تقسیم بندی می کنند، که از جمله مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. یخچال و فریزرهای خانگی

یکی از انواع یخچال و فریزرهای موجود در بازار است که برای نگهداری و حفظ مواد غذایی مختلفی مانند گوشت،مرغ ، ماهی سبزیجات، آب و انواع نوشیدنی هایی که مورد نیاز خانواده ها است مورد استفاده میگیرد.

۲. یخچال و فریزرهای صنعتی

برای نگهداری مواد غذایی در آشپزخانه های صنعتی، کافی شاپ و رستوزان ها، فروشگاه های زنجیره ای و .... مورد استفاده قرار میگیرد.

۳. یخچال و فریزرهای پزشکی و آزمایشگاهی

از این نوع یخچال فریزرها، در صنایع پزشکی و آزمایشگاهی و اغلب برای حفظ و نگهداری داروها، سرم ها،پمادها،فریز جنین برای لقاح مصنوعی، نگهداری نمونه خون آزمایشگاهی، نگهداری مواد اولیه داروسازی استقاده می شود.

قطعات یخچال و فریزر صنعتی

به طور کلی، یخچال و فریزرهای صنعتی از قطعات مختلفی ساخته شده اند، که از جمله مهم ترین، اساسی ترین و کاربردی ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. کمپرسور

کمپرسور یخچال های صنعتی از دو بخش الکتریکی و مکانیکی تشکیل شده است. قسمت الکتریکی در اغلب یخچال های صنعتی، از یک الکتروموتور از نوع آسنکرون تشکیل شده است که وظیفه این قسمت به حرکت درآوردن قسمت مکانیکی است و قسمت مکانیکی نیز شامل یک سیلندر است که وظیفه روانکاری و خنک‌ کردن قسمت الکتریکی و مکانیکی را بر عهده دارد.

۲. ترموستات

ترموستات نیز کار قطع و وصل شدن جریان برق را به کمپرسور انجام می‌ دهد و در نتیجه باعث خنک شدن دمای داخل یخچال و فریزر می شود.

۳. کندانسور

کندانسور یخچال قسمتی از سیستم است که وظیفه خنک‌سازی سیال عامل و تبدیل بخار به مایع را در یخچال صنعتی بر عهده دارد. در واقع گاز فریون پس از فشرده شدن توسط کمپرسور، در کندانسور خنک شده و تبدیل به مایع می‌ شود. در واقع این قسمت، شبیه به رادیاتور اتوموبیل کار می کند که اغلب از یک فن، جهت بهبود فرایند میعان نیز استفاده شده است.

۴. اپراتور

در واقع اپراتور، مغز و هوش سیستم یخچال به شمار می رود و وظیفه آن تنظیم کارکرد صحیحِ سایر قسمت های یخچال و فریزر می باشد.

یخچال نوشیدنی چیست؟

یخچال های صنعتی و صنایع سرمایشی انواع مختلفی دارند که یکی از آن ها، یخچال نوشیدنی است که در اندازه و سایزهای مختلفی ساخته شده است و در مکان های مختلفی مانند سوپرمارکت ها، فروشگاه های زنجیره ای مواد غذایی، فروشگاه های لبنیاتی، کافی شاپ ها، رستوران ها استفاده می شود.

از یخچال نوشیدنی برای خنک نگه داشتن انواع نوشیدنی ها مانند نوشابه، ماء الشعیر، آب معدنی، شیر و انواع مختلف مایعات استفاده می شود.

یخچال نوشیدنی در سایز، ابعاد و مدل های مختلف و گوناگونی ساخته می شود و مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین، تعداد طبقات این یخچال ها بستگی به انتخاب و نیاز مشتری، قابل تغییر است.

مزایای یخچال نوشیدنی

• با توجه به اندازه استانداردی که این نوع یخچال دارا می باشد و فضای اندکی که در محیط فروشگاه اشغال می‌ کند، اما می تواند حدود ۶۰۰ قوطی از انواع نوشیدنی ها را به راحتی در خود جای دهد. ( البته گنجایش هر مدل می‌ تواند متفاوت باشد. )

• در ساخت درب های این نوع از یخچال ها، از شیشه دو جداره تو خالی استفاده شده است که باعث حفظ هر چه بیشتر انرژی و جلوگیری از اتلاف انرژی موجود در داخل محفظه یخچال می شود.

• در یخچال نوشیدنی، برای جلب نظر هر چه بیشتر مشتری نسبت به داخل یخچال و زیبایی دکوراسیون فروشگاه از چراغ های SMD استفاده شده است.

• طبقات این نوع از یخچال ها، دارای قابلیت جابجایی و تنظیم برای نیاز و استفاده های متفاوت در فروشگاه ها می باشد.

• همچنین از دیگر مزایای یخچال نوشیدنی می توان به روشنایی ثابت در بالای محصول جهت تبلیغات و نمایش نام فروشگاه، روشنایی داخلی طبقات با اثر نمایشی فوق العاده چیدمان داخلی، پایه های قابل تنظیم ( و یا چرخ)، قابلیت تنظیم دما با استفاده از ترموستات دیجیتالی، مصرف پایین انرژی و بازدهی بالا، رنج دمایی از ۰ تا ۱۰ درجه سانتی گراد اشاره ‌کرد.

جمع بندی

تمام این یخچال های نوشیدنی که در این مقاله به آن پرداخته شد، مزایای بسیار زیاری دارند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به مصرف کم انرژی، حفظ انرژی موجود در یخچال و جلوگیری از اتلاف آن، زیبا و جا دار بودن با استفاده از درب و شیشه های دوجداره، تنظیم دما با استفاده از ترموستات دیجیتال، طبقه های قابل تنظیم، پایه های قابل تنظیم و رنج دمایی بین ۰ تا ۱۰ درجه سانتی گراد اشاره کرد.