یخچال کبابی و کاربرد آن

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی در دنیای امروز، وسایل و تجهیزات مدرن طراحی، ساخته و روانه بازار می شود. یخچال و فریزرها هم از این قاعده مستثنی نیستند و در انواع مدل های خانگی و صنعتی ساخته می شوند که از تکنولوژی روز دنیا نیز بهره مند هستند. یخچال های کبابی در انواع مدل های مختلفی مانند یخچال کبابی ایستاده، یک درب، دو و درب شیشه ای ساخته و تولید می شوند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با یخچال کبابی که یکی از انواع مدل های یخچال و فریزر صنعتی است، آشنا کنیم.

یخچال کبابی چیست؟

یخچال کبابی یکی از وسایل و تجهیزات مهم و کاربردی در آشپزخانه های صنعتی است، که برای نگهداری انواع گوشت های مورد نیاز برای پخت کباب و همچنین گوشت های سیخ گرفته شده در رستوران ها، تالارها، هتل ها و به طور کلی در مراکز تهیه و پخت غذا مورد استفاده قرار می گیرد..

انواع یخچال های کبابی

یخچال های کبابی انواع مختلفی دارند، که از جمله مهم ترین آن ها عبارتند از:

۱. یخچال کبابی ایستاده (عمودی)

یخچال های کبابی ایستاده یا عمودی در انواع گوناگون و سایز ها و ارتفاع های مختلفی در بازار موجود می باشد، که بسته به نیاز مشتری به صورت تک درب یا دو درب و یا حتی تا ۶ درب نیز ساخته می شوند. همچنین درب های این مدل یخچال کبابی از جنس استیل ضد زنگ و یا شیشه است.

۲. یخچال کبابی کابینتی (صندوقی)

یخچال های کابینتی دارای قفسه (کشو) هستند که بیشترین دلیل انتخاب این نوع یخچال ها، فضای بزرگ و جادار آن برای نگهداری مواد غذایی با حجم بالا می باشد. همچنین جنس درب یخچال کبابی کابینتی، از استیل ضد زنگ و یا شیشه است.

۳. یخچال کبابی ویترینی چند طبقه

در واقع این مدل یخچال، نوعی از یخچال های کبابی است که به صورت ایستاده و یا حتی کابینتی (صندوقی) ساخته می شوند و تنها تفاوت هایی که با یخچال کبابی ایستاده و کابینتی دارد، در این است که محتوای درون آن قابل رویت است و دارای طبقه های مجزا برای نگهداری انواع گوشت های کبابی می باشد. همچنین جنس درب های این مدل یخچال، تلفیقی از استیل ضد زنگ و شیشه شفاف است.

۴. یخچال کبابی درب کشویی

یخچال کبابی درب کشویی، یکی دیگر از انواع یخچال های کبابی است که درب های آن به صورت کشو باز می شوند و علت این نام گذاری نیز به خاطر نوع باز شدن درب های آن است.

مزایای انواع یخچال های کبابی

این نوع از یخچال های کبابی دارای مزیت های بسیار زیادی هستند، که از جمله مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• این نوع از یخچال ها، برای استفاده در آشپزخانه های صنعتی، هتل ها، رستوران ها و به طور کلی مراکز تهیه و پخت غذا مناسب است.

• مقدار زیادی از گوشت های مورد استفاده برای پخت انواع کباب را به صورت تازه و آماده نگهداری می کند.

• طراحی آن به گونه ای است که هیچ گونه باکتری از محیط بیرون وارد محفظه داخلی یخچال نمی شود و در نتیجه گوشت ها دچار فساد زودهنگام نمی شوند.

• در ساخت آن، از تکنولوژی های روز دنیا استفاده شده، که همین امر باعث افزایش مرغوبیت و کیفیت این مدل از یخچال ها شده است و در نتیجه منجر به افزایش کیفیت نگهداری مواد غذایی می شود.

قطعات به کار رفته در یخچال های کبابی

مهم ترین، اساسی ترین و کاربردی ترین قطعات به کار رفته در یخچال کبابی عبارتند از:

۱. کمپرسور

کمپرسور یخچال های کبابی از دو بخش الکتریکی و مکانیکی تشکیل شده است. قسمت الکتریکی در اغلب یخچال های صنعتی، از یک الکتروموتور تشکیل شده است که وظیفه این قسمت به حرکت درآوردن قسمت مکانیکی است و قسمت مکانیکی نیز شامل یک سیلندر است، که وظیفه روانکاری و خنک‌ کردن قسمت الکتریکی و مکانیکی را بر عهده دارد.

۲. ترموستات

یکی دیگر از قطعات به کار رفته در یخچال کبابی است که وظیفه قطع و وصل جریان برق کمپرسور را بر عهده دارد.

۳. کندانسور

کندانسور، قسمتی از سیستم خنک کننده یخچال و فریزرهای صنعتی است، که وظیفه خنک‌ سازی قطعات الکترونیکی یخچال و تبدیل بخار به مایع را بر عهده دارد. در واقع کارکرد این قسمت، شبیه به کارکرد رادیاتور اتوموبیل است.

۴. اپراتور

در واقع اپراتور، مغز و هوش سیستم یخچال به شمار می رود و وظیفه اصلی آن تنظیم کارکرد صحیحِ سایر قسمت های یخچال و فریزر می باشد.

قیمت یخچال کبابی در قیمت تمامی اجناس، یک سری از عوامل نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند و دستگاه شیر سردکن صنعتی نیز از این قاعده مستثنی نیست. عوامل زیادی در تعیین قیمت یخچال ایستاده کبابی تاثیرگذار است، که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 مواد اولیه به کار رفته در تولید قطعات

 جنس مواد به کار رفته در ساخت بدنه دستگاه

 نوع و کیفیت موتور دستگاه

 شرکت سازنده

 نوع، ابعاد و ظرفیت دستگاه

 نرخ ارز و درصد تورم

 هزینه حمل و نقل

 دستمزد پرسنل شرکت

در هنگام خرید یخچال کبابی، به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

به طور کلی در هنگام خرید یخچال ایستاده کبابی، یک سری از نکات را باید مورد توجه قرار دهیم تا جنس باکیفیت و مرغوبی را خریداری کنیم که از جمله مهم ترین آن ها می توان به جنس مواد به کار رفته در ساخت آن، تعیین اندازه و سایز مناسب برای استفاده از یخچال کبابی، مدل مورد نیاز برای استفاده یخچال کبابی، مارک و برند یخچال کبابی، تجهیزات به کار رفته در ساخت آن و... اشاره کرد.

یخچال کبابی در آشپزخانه های صنعتی، هتل ها، رستوران ها، جگرکی ها و به طور کلی مراکز تهیه و توزیع غذا استفاده می شود و دارای مزایای بسیار زیادی است، که از جمله مهم ترین آن ها می توان به نگهداری مقدار زیادی از گوشت های مورد نیاز برای کباب کردن به صورت تازه، جلوگیری از فساد زودهنگام گوشت ها. استفاده از تکنولوژی های روز دنیا در ساخت و تولید آن و... اشاره کرد.

جمع بندی

توجه به مطالبی که گفته شد، متوجه شدیم یخچال کبابی، یکی از انواع یخچال های صنعتی است و در طرح و مدل های گوناگونی، طراحی و ساخته می شوند. همچنین دارای انواع مختلفی بوده و هر کس متناسب با نوع کسب و کار خود اقدام به خرید می کند. امیدواریم با مطالبی که در مورد این نوع یخچال گفتیم بتوانید خرید خوبی را تجربه کنید.