خرید یخچال کوچک صنعتی

امروزه با توسعه و پیشرفت تکنولوژی، آب انبارها و یخدان ها، که در زمان های قدیم از آن ها به عنوان یخچال و برای نگهداری مواد غذایی و آب استفاده می شد، جای خود را به یخچال و فریزرهای الکترونیکی دادند. در واقع یخچال، دستگاهی الکترونیکی است که از یک سیستم سردکننده به همراه یک عایق حرارتی تشکیل شده است و با استفاده از هوای محیط بیرون یخچال و مکش آن ها به داخل لوله ها و کانال های خنک کننده، داخل محفظه یخچال را خنک و سرد می کند. از انواع این یخچال ها می توان به یخچال کوچک صنعتی اشاره کرد که در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت می کنیم.

یخچال و فریزر صنعتی

در واقع یکی از انواع مختلف یخچال و فریزرهای موجود در بازار، یخچال و فریزر صنعتی است که از آن در صنایع مختلفی استفاده می شود، که از جمله مهم ترین آن ها می توان به مراکز طبخ و پخت غذا، هتل ها، کافی شاپ ها رستوران ها و فست فود ها، فروشگاه مرغ و گاهی و گوشت قرمز، لبنیات فروشی ها، فروشگاه های زنجیره ای و... اشاره کرد. در واقع استفاده از یخچال فریزرهای صنعتی در مکان هایی که گفته شد، بسیار لازم و ضروری است.

نحوه کارکرد یخچال صنعتی

نحوه کارکرد و فعالیت یخچال صنعتی به این صورت است که هوای گرم را به بیرون از محیط نگهداری مواد غذایی انتقال می دهند و از این طریق دمای داخل یخچال پایین نگه داشته می شود. در واقع اکثر یخچال های صنعتی، از سیستم سرمایش یکسانی بهره مند هستند و فقط ممکن است در انواع مدل های مختلفی که دارند، تفاوت اندکی در شکل و ظاهر یخچال و فریزر و چینش قطعات اصلی سیستم سرمایش در کنار یکدیگر وجود داشته باشد.

انواع یخچال های صنعتی کوچک

در واقع یخچال های صنعتی در ۳ نوع مختلف طراحی و ساخته می شوند که این ۳ نوع مختلف را بر اساس سایز و اندازه به یخچال صنعتی کوچک سایز و بزرگ سایز تقسیم بندی می کنند.

۱. یخچال صنعتی ایستاده کوچک (عمودی)

یخچال های ایستاده یا عمودی در انواع گوناگون و با سایز ها و ارتفاع های مختلفی در بازار موجود می باشند، که بسته به نیاز مشتری به صورت تک درب، دو درب و یا حتی سه درب ساخته می شوند، که این درب ها از جنس فولاد ضدزنگ و شیشه ای می باشد.

۲. یخچال صنعتی کابینتی کوچک سایز (صندوقی)

یخچال های کابینتی دارای قفسه (کشو) می باشند، که بسیار جادار است و یکی از مهم ترین مزیت های آن، به شمار می رود. درب یخچال های کابینتی، از جنس استیل یا شیشه است. این مدل از یخچال صنعتی با توجه به اندازه مورد نیاز در فضای آشپزخانه، رستوران، کافی شاپ و... در انواع ۲ درب تا ۶ درب و ۴ کشو تا ۹ کشو طراحی و ساخته می شود. به طور کلی اگر برای نگهداری مواد غذایی در رستوران ها، آشپزخانه ها، کافی شاپ ها، هتل ها و... به طور همزمان هم به یخچال و هم به کابینت نیاز دارید، این مدل از یخچال صنعتی بسیار مناسب و کاربردی است‌.

۳. سایر یخچال های صنعتی کوچک

از دیگر انواع یخچال های صنعتی کوچک سایز می توان به یخچال فروشگاهی، یخچال سوپر مارکتی، یخچال شیشه خم، یخچال کبابی، یخچال نوفراست، تاپینگ بستنی، فریزر خوابیده، فریزر ایستاده و ... اشاره ‌کرد.

قطعات یخچال های صنعتی کوچک

به طور کلی، تمامی دستگاه ها و ابزارآلات، از به هم پیوستن مجموعه ای از قطعات و وسایل در کنار یکدیگر ساخته می شوند، که هر کدام وظیفه خاص خود را انجام می دهند و در آخر منجر به کارکرد صحیح دستگاه مورد نظر می شود. یخچال و فریزر صنعتی هم از این قاعده مستثنی نیست. مهم ترین، اساسی ترین و کاربردی ترین قطعات به کار رفته در یخچال و فریزرهای صنعتی عبارتند از:

۱. کمپرسور

کمپرسور یخچال های صنعتی از دو بخش الکتریکی و مکانیکی تشکیل شده است. قسمت الکتریکی در اغلب یخچال های صنعتی، از یک الکتروموتور از نوع آسنکرون تشکیل شده است که وظیفه این قسمت به حرکت درآوردن قسمت مکانیکی است و قسمت مکانیکی نیز شامل یک سیلندر است، که وظیفه روانکاری و خنک‌ کردن قسمت الکتریکی و مکانیکی را بر عهده دارد.

۲. ترموستات

ترموستات یکی از قطعات به کار رفته در یخچال و فریزرهای صنعتی است که وظیفه آن، قطع و وصل جریان برق کمپرسور می باشد.

۳. کندانسور

کندانسور قسمتی از سیستم خنک کننده یخچال و فریزرهای صنعتی است، که وظیفه خنک‌سازی و تبدیل بخار به مایع را بر عهده دارد. در واقع گاز فریون پس از فشرده شدن توسط کمپرسور، در کندانسور خنک شده و تبدیل به مایع می‌ شود. کارکرد این قسمت شبیه به کارکرد رادیاتور اتوموبیل است.

۴. اپراتور

در واقع اپراتور، مغز و هوش سیستم یخچال به شمار می رود و وظیفه اصلی آن تنظیم کارکرد صحیحِ سایر قسمت های یخچال و فریزر می باشد.

مزایای یخچال های صنعتی کوچک

یخچال و فریزهای صنعتی کوچک، مزایای بسیار زیادی دارند، که از جمله مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• اندازه کوچکی دارد و فضای کمتری را اشغال می کند و در عین حال بسیار جادار می باشد.

• مقدار زیادی از انواع مواد غذایی را، برای مدتی طولانی به صورت تازه و سالم نگهداری می کنند.

• برای استفاده در آشپزخانه های صنعتی و کافی شاپ ها، جگرکی ها، مراکز تهیه فست فود، سوپرمارکت و فروشگاه های مواد خوراکی کوچک و... بسیار مناسب و کاربردی هستند.

جمع بندی مطالب

با توجه به مطالبی که گفته شد، یخچال های صنعتی کوچک، یکی از انواع یخچال های موجود در بازار است که در طرح و مدل های گوناگونی، طراحی و ساخته می شوند . این مدل از یخچال ها، در آشپزخانه های صنعتی، کافی شاپ ها، سوپرمارکت و فروشگاه های مواد غذایی، جگرکی ها، مراکز تهیه فست فود فروشگاه های مواد پروتئینی و گوشتی و... کاربرد فراوانی دارند. از جمله مهم ترین مزایایی که برای یخچال و فریزر صنعتی می توان به جادار بودن، اندازه و ابعاد مناسب، اشغال فضای کمتر، سالم و تازه نگهداشتن مقدار زیادی از مواد خوراکی و فاسد شدنی اشاره کرد.