بلاگ

نکات مهم برای کاهش مصرف برق یخچال صنعتی (۸ راهکار کارآمد)

یکی از اصلی‌‌ترین وسایل موردنیاز در تجهیز رستوران‌ها، سوپرمارکت‌ها، فست‌فودها و … یخچال‌ها و فریزرهای صنعتی و تجاری هستند. معمولا هزینه زیادی صرف خریداری این محصول می‌شود. مصرف برق یخچال صنعتی، موضوع مهمی است که باید به آن اشاره شود چون به صورت شبانه روزی کار می‌‌کنند تا بتوانند محصولات یخچالی را خنک و فریزری را در حالت یخ‌زده نگهداری کنند. مصرف برق یخچال‌ صنعتی معمولا ۱۷۰۰۰ کیلووات و در فریزرها ۳۸۰۰۰ کیلو وات است. اگر درنحوه کارایی یخچال‌‌ها اختلالی ایجاد شود، باعث افزایش مصرف انرژی و فشار مضاعف به دستگاه می‌‌شود، زیرا باید سخت‌تر کار کند تا بتواند عملکرد مطلوبی ارائه دهد. به این منظور، در این مقاله سعی داریم با ارائه‌ روش‌‌های مراقبتی، شما را در بهینه‌‌سازی مصرف برق یخچال‌ صنعتی مجموعه‌تان راهنمایی کنیم.

چرا باید کاهش مصرف برق یخچال صنعتی را جزو دغدغه‌های‌مان بدانیم؟!

یکی از مهم‌ترین دلایلی که وجود دارد این است که، عدم توجه به این موضوع، می‌تواند منجربه خرابی زودتر از موعد یخچال شود. حتی می‌تواند قبض‌های سنگینی را به‌بار آورد.

۱) گرم‌‌کننده‌‌های ضد تعریق را به‌‌طور دقیق بررسی کنید.

برای جلوگیری از تراکم برفک و ایجاد یخ‌‌زدگی در یخچال‌‌ها، در بسیاری از محیط‌‌های تجاری از گرم‌‌کننده‌‌های ضد تعریق استفاده می‌شود. محل قرارگیری این گرم‌‌کننده‌‌ها، در داخل درب‌‌های شیشه‌‌ای است. اما باید توجه زیادی به این موضوع داشته باشید که سیستم به‌طور صحیح عمل کند، زیرا اگر دائم روشن بماند، به‌صورت چشمگیری باعث افزایش انرژی می‌‌شود؛ بنابراین، از نصب دقیق کنترل‌‌های تطبیقی اطمینان حاصل کنید و به این نکته توجه داشته باشید که زمان مورد نیاز گرمایش را، به‌طور خودکار تشخیص دهد. از طرف دیگر، مواقعی که نیازی به آن ندارد، برق را قطع کند.

۲) آب‌‌بندی لاستیک‌ و واشر‌های یخچال‌ را بررسی کنید

خرابی واشرها و درزگیرهای درب یخچال،‌ بعضاً مشکل‌‌ساز بوده و باعث فشار به سیستم خنک‌‌کننده می‌‌شود. اگر قصد کاهش مصرف برق یخچال صنعتی را دارید، باید به این مسئله توجه داشته باشید. این خرابی سبب خروج هوای سرد و ورود هوای گرم به داخل یخچال شده به‌گونه‌‌ای که دمای داخل یخچال کاهش می-یابد. همچنین، سیستم برای جبران نقص واشرها و درزگیرها، مجبور است بیشتر کار کند! بنابراین، مصرف برق یخچال صنعتی هم بالا خواهد رفت. به همین دلیل لازم است بررسی مداوم لاستیک و واشرها را جدی بگیرید و در صورت لزوم تعمیر آنها را در اولویت قرار دهید.

۳) از تمیزی و بدون گردوغبار بودن کویل‌‌ها اطمینان حاصل کنید

تمیزی کویل‌ها باعث می‌شود حرارت بهتر به خارج از سیستم منتقل شود؛ پس حتماً دقت کنید که سیم‌پیچ‌هایش عاری از گردوغبار باشند.


۴) گردش جریان هوا در سیستم را بررسی کنید

معمولاً یخچال و فریزرهای صنعتی، به دلیل حجم بالایی که دارند، فضای زیادی را اشغال می‌‌کنند. به همین خاطر، لازم است که در اطراف سیستم‌‌های خنک‌‌کننده فضای مناسبی برای گردش جریان هوای مطلوب قرار داده شود. این مسئله یکی از مهم‌ترین عوامل در کاهش مصرف برق یخچال صنعتی است. وقتی هوا به‌درستی جریان داشته باشد، سیم‌‌پیچ‌‌های تبادل حرارت، کار خود را درست انجام داده و از اتلاف انرژی جلوگیری می‌شود. بنابراین، بهتر است از قرار دادن یخچال در محیط‌‌هایی که هوا به‌خوبی در آن جریان ندارد و همچنین از چسباندن یخچال به دیوار خودداری شود. معمولاً رعایت فاصله ۲۰ تا ۳۰ سانتی متری از دیوار مناسب است.

۵) برای روشنایی داخل یخچال از لامپ‌‌هایی با سنسور حرکتی استفاده کنید

یخچال‌ و سردخانه‌‌های عظیم‌‌الجثه که برای نگهداری حجم زیادی از مواد غذایی استفاده می‌شوند، نیاز به لامپ‌‌هایی با سنسور حرکتی دارند. اما این لامپ‌ها چطور می‌توانند به کاهش مصرف برق یخچال صنعتی کمک کنند؟! عملکرد این سنسورها به‌گونه‌ای است که با ورود شخص لامپ روشن شده و پس از خروج او به‌صورت خودکار خاموش می‌شود. در این شرایط، دیگر شاهد روشن ماندن لامپ به هنگام باز کردن درب یخچال نخواهید بود و مطمئناً مصرف برق یخچال صنعتی به میزان قابل‌ملاحظه‌‌ای کاهش خواهد یافت.

۶) از کاور و پرده‌‌های شب استفاده کنید

در خصوص یخچال‌ و فریزرهایی که به صورت جزیره، پرده‌‌هوا و روباز هستند، استفاده از کاور و پرده‌‌های شب، می‌‌تواند به جلوگیری موثر از هدررفت انرژی کمک شایانی کند. استفاده از این سیستم‌‌های خنک‌‌کننده در چند سال گذشته به میزان زیادی افزایش یافته است؛ لذا با لحاظ تدابیر لازم، باید از مصرف زیاد انرژی آن جلوگیری کرد. کاور و پرده‌‌های شب می‌‌توانند از اتلاف هوای سرد و انرژی جلوگیری کند و هم در کاهش مبلغ قبض انرژی موثر باشند.

۷) فیلتر هوا دائماً بررسی شود

یخچال‌‌ها و فریزرهای صنعتی، عموماً در محل‌‌های پر تردد و شلوغ قرار دارند، لذا توجه به نظافت آن‌‌ها لازم و ضروری است. عدم ملاحظات مربوط به نظافت، سبب تجمع گرد‌و‌غبار در فیلتر این سیستم‌‌ها می‌‌شود. محل استفاده یخچال‌‌های صنعتی در در میزان آلودگی آن‌ها تاثیر دارد. به عنوان مثال، آشپزخانه‌‌های صنعتی بسیاری از این یخچال و فریزرها را در خود جا داده‌‌اند. چربی‌ای که توسط سرخ‌کن‌‌ها و گریل‌‌ها تولید می‌‌شود، از تهویه مناسب هوا جلوگیری کرده و برای سیستم خنک‌‌کننده دردسرساز خواهد شد. برای رفع گردوغبار می‌توان از جاروبرقی‌های پرتوان و برای پاک کردن چربی‌های غلیظ روی فیلتر می‌تواند از محلول‌های چربی‌زدای قوی استفاده کرد. لازم به ذکر است، در مواردی که حجم آلودگی زیاد است، حتما نسبت به تعویض زود‌به‌زود فیلتر هوا اقدام نمایید.

۸) سینی و لوله درین (تخلیه) را دقیق و مرتب نظافت کنید

به دلیل حجم بالای ورود و خروج مواد غذایی و فاسدشدنی به داخل یخچال‌‌های صنعتی، تجمع لجن امری طبیعی تلقی می‌‌شود. این امر سبب یخ‌‌زدگی دستگاه می‌‌شود و در نتیجه دستگاه سخت‌‌تر کار خود را انجام می‌‌دهد. سینی تخلیه و هر لوله‌ای که ممکن است محل تجمع لجن باشد، باید به‌صورت مکرر بررسی شود. گرفتگی لوله‌‌های تخلیه، باعث می‌‌شود سیستم یخ‌‌زدای (دیفراست) دستگاه سرریز و به کف دستگاه نشت کند. نظافت متناوب سینی و لوله درین باعث می‌شود که فضای محل قرارگیری یخچال، از بوی نامطبوع و آلودگی در امان بماند. همچنین، افزایش بیش از حد جرم، سبب گرفتگی لوله تخلیه می‌‌شود؛ پس لازم است هر دو ماه یک‌بار لوله را مورد بررسی قرار دهید تا از گرفتگی آن‌ها جلوگیری کنید. شما می‌توانید با استفاده از محلول سرکه یا آب گرم و صابون، سطوح مورد نظر را تمیز کنید.


با رعایت همه این موارد، شاهد کاهش مصرف برق یخچال صنعتی به میزان قابل‌توجهی خواهید بود. اگر دقت کرده باشید، بیشتر موارد مربوط به نظافت بودند! تمیزی، علاوه‌بر کاهش مصرف برق یخچال صنعتی، نکات مثبت دیگری را هم به‌دنبال دارد که در بخش بعد راجع‌به آن‌ها بیشتر صحبت می‌کنیم”

مزایای تمیز نگه داشتن یخچال‌های صنعتی

  • کاهش مصرف انرژی:

خرابی ناشی از آلودگی هر یک از قطعات، باعث می‌‌شود که دستگاه‌ نتواند به‌راحتی و به‌‌طور صحیح کار کند. پس به فعالیت و مصرف انرژی بیشتری نیاز دارد تا بتواند عملکرد مطلوب ارائه دهد. در واقع، اگر تمیزی‌ای در کار نباشد، هرگونه تلاشی برای کاهش مصرف برق یخچال صنعتی بیهوده خواهد بود.

  • کاهش هزینه‌های ناشی از خرابی:

زمانی که نظافت دستگاه رعایت شود، امکان خرابی قطعات کاهش می‌‌یابد. همچنین، در مواقعی که قطعه‌‌ای خراب شده است، تعمیرات به موقع سبب می‌‌شود دیگر قسمت‌‌ها درگیر نشوند و در نتیجه، هزینه ناشی از خرابی را به حداقل می‌‌رساند.

  • افزایش کارآمدی بهتر:

رسیدگی به‌موقع چه از لحاظ نظافت و چه از لحاظ تعمیرات، سبب می‌‌شود که دستگاه راحت‌‌تر عمل کند و بتواند کارایی بهتری را ارائه دهد.

  • افزایش طول عمر:

رسیدگی و نظارت به عملکرد یخچال‌‌ها، سبب می‌‌شود دستگاه دیرتر خراب شده و مدت‌زمان بیشتری قابل استفاده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.